Rio 2016: Jóźwik piąta w biegu na 800m Rio 2016: Jóźwik piąta w biegu na 800m
Reprezentantka Polski, Joanna Jóźwik, zajęła piąte miejsce w biegu na 800m. podczas igrzysk olimpijskich Rio 2016. Złoto zdobyła reprezentantka RPA, Caster Semenya, która dystans... Rio 2016: Jóźwik piąta w biegu na 800m

Reprezentantka Polski, Joanna Jóźwik, zajęła piąte miejsce w biegu na 800m. podczas igrzysk olimpijskich Rio 2016.

Złoto zdobyła reprezentantka RPA, Caster Semenya, która dystans przebiegła z czasem 1:55.28. Srebrny medal zdobyła reprezentująca Burundi Francine Niyonsaba (1:56.49), brąz Margaret Nyairera Wambui z Kenii (1:56.89).

Po biegu mocno rozżalona była Joanna Jóźwik. Rozgoryczenie dotyczyło przede wszystkim zdobywczyni złotego medalu, Caster Semenyi, a właściwie ilości testosteronu w jej organizmie. Wg Joanny Jóźwik, przywrócenie granicy górnego poziomu testosteronu przywróci równowagę w biegach, a takie zawodniczki jak Semenya, czy Wambui, zostaną traktowane jak mężczyźni.

„Trzy zawodniczki, które były na podium, wzbudzają bardzo dużo kontrowersji. Nie ukrywam, że dla mnie to też jest trochę dziwne, że władze nic z tym nie robią. Koleżanki mają po prostu bardzo wysoki poziom testosteronu, podobny do męskiego, dlatego wyglądają, jak wyglądają i biegają tak, jak biegają” – po biegu na antenie Eurosportu powiedziała zawodniczka

Caster Semenya w 2010 roku została zdyskwalifikowana przez federację IAAF, która uznałą zawodniczkę mężczyzną, jednakże MKOI przywrócił zawodniczkę.

Oliwy do ognia w dyskusji dodaje fakt, iż zawodniczka w 2015 wzięła ślub z koleżanką z czasów szkolnych, co dla niektórych jest wystarczającym dowodem, że zawodniczka na co dzień żyje jak mężczyzna.

Who is with me tonight?! #olimpics2016 Final at 2:15 PL time. Can’t wait!!!!! 😈

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Joanna Jóźwik (@joanna.jozwik)

Dzis POLFINAL 2:22 czasu pl 😌 trzymajcie kciuki!!!!! Walczę o marzenia! 💪☝🙌🙋🙆💨💨💨

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Joanna Jóźwik (@joanna.jozwik)

fot.: By Fernando Frazão/Agência Brasil [CC BY 3.0 br]